کارت کیملیک چیست؟ | نحوه دریافت کارت کیملیک

کارت کیملیک

کارت کیملیک چیست ؟ کارت کیملیک در زبان ترکی ، به معنای هویت ترجمه شده است . داشتن این کارت تنها یعنی شما مقیم کشور ترکیه هستید نه شهروند ترکیه . در واقع شما با دریافت کیملیک کارت ترکیه اجازه اقامت به صورت مدت زمانی مشخص را دارید .

کارت کیملیک در واقع اگر برای مقاصد گردشگری باشد ، کفایت می کند و برای ایرانی ها جهت حضور کوتاه مدت ، نیازی به ویزا نمی باشد . اما اگر قصد ماندن در کشور ترکیه بیش از 30 روز را دارید ، باید مجوز اقامت ترکیه یا همان کیملیک کارت داشته باشید . درخواست اقامت به صورت آنلاین تنها توسط شما یا نماینده شما در ترکیه انجام می شود . لذا شما نمی توانید این درخواست را در سفارت ترکیه در هر کشوری که هستید ، ارائه دهید .

توجه :   افرادی که بیش از 90 روز قصد اخذ شهروندی در ترکیه را دارند، باید نسبت به دریافت کیملیک کارت ترکیه اقدام کنند . در غیر این صورت دولت اجازه دارد تا فرمان خروج شخص از کشور را صادر کند. توجه داشته باشید که با دریافت این کارت، شما اجازه کار نخواهید داشت و کیملیک ترکیه تنها به منزله هویت و اقامت شما در این کشور است.

معمولاً کارت‌های کیملیک با اعتبار یک‌ساله صادر می‌شوند و بعد از یک سال، شخص می‌تواند جهت تمدید اعتبار اقدام کند. برای تمدید کیملیک ترکیه باید حداقل یک ماه تا پایان اتمام اعتبار کارت، مدارک لازم را جمع‌آوری کرده و فرم راندووی تمدید را تکمیل نمایید. با کارمونیا در ادامه همراه باشید.

کارت کیملیک

 

کارت کیملیک را برای چه اموری باید داشته باشیم ؟

چنانچه به قصد زندگی ، کار یا تحصیل می خواهید به ترکیه بروید ، باید کارت کیملیک یا مجوز اقامت داشته باشید . این کارت به شما در ترکیه امکان می دهد که زندگی کنید ، تحصیل کنید ، ازدواج کنید  ، گواهینامه رانندگی بگیرید ، حساب بانکی باز کنید ، شماره مالیاتی بگیرید ، ملک بخرید ، سرمایه گذاری کنید و ….

چنانچه هدف شما از مهاجرت به ترکیه کار است ، فقط به مجوز کار نیازمند هستید که به عنوان اجازه اقامت نیز می باشد .

کدام افراد به مجوز اقامت ترکیه نیاز دارند ؟

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد ، هر فردی که به قصد اقامت در ترکیه بیش از 30 روز بماند ، حتما باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کند . و بدون اجازه اقامت ، اقامت این فرد در ترکیه غیرقانونی خواهد بود .

شرایط زیر باعث معافیت فرد از داشتن مجوز اقامت ترکیه می شود :

  • شخص برای دفاتر نمایندگی موسسات بین المللی در ترکیه کار کند .
  • شخص افسر دیپلماسی یا کنسولگری باشد که در ترکیه دفتر دارد.
  • بر اساس کنوانسیون‌های متقابل یا چندجانبه که جمهوری ترکیه نیز عضو آن است، از مجوز اقامت معاف باشد.
  • شخص یک گواهی ثبت جهت درخواست حفاظت بین المللی داشته باشد .
  • شناسنامه شما حاوی یکی از برچسب‌های زیر باشد:
  • «متقاضی حمایت بین‌المللی»
  • «وضعیت حفاظت بین‌المللی»
  • «بی تابعیتی»

بیشتر بخوانید : خرید خانه در استانبول

 

 

کارت کیملیک

 

 تمامی روش های دریافت کارت کیملیک

ثبت شرکت در ترکیه و نیز دریافت اقامت توریستی در ترکیه از متداولترین علل دریافت کارت کیملیک ترکیه می باشد . مثلا ویزای ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری این امکان را برای شما ممکن می سازد تا در ترکیه به کار مشغو شوید و مجوز اقامت در ترکیه را دریافت کنید .

راحترین و ساده  ترین راه جهت دریافت کارت ، اقدام به دریافت اقامت توریستی است . لذا باید به محض ورود به ترکیه ، ملزم به اجاره یک واحد آپارتمان هستید . پس از اجاره کردن خانه ، شما می توانید با تهیه مدارک لازم جهت دریافت این کارت ترکیه اقدام کنید .

و اما نکته ی بسیار مهمی که در اینجا حتما باید به آن دقت کنید این است که : اخذ کارت کیملیک ترکیه به روال قانونی و رسمی بودن اجاره نامه بستگی دارد و در صورتی که اجاره نامه ملک را به صورت رسمی در دفاتر “نوتر” ثبت نکرده باشید ، صدور کارت با مشکل مواجه خواهد شد .

نحوه درخواست صدور مجدد کارت در صورت مفقود شدن

شما باید بلافاصله و به مض گم شدن کارت ، به پلیس ترکیه مراجعه نموده و مورد را دزدی اعلام کنید چرا که معمولا با اعلام مفقودی کارت کیملیک پروسه صدور مجدد کارت با تخیر طولانی همراه می شود .

منبع : ayla.team

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *