نحوه دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه در کوتاه ترین زمان

دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه به چه صورت و چه مراحلی را باید طی کنیم؟داشتن تصدیق رانندگی برای تمامی راننده ها الزامی بوده و رانندگی بدون وجود این مدرک جرم محسوب شده و مشمول جریمه است. گذراندن کلاس های آیین نامه و گرفتن گواهینامه رانندگی از سن قانونی یعنی ۱۸ سالگی آغاز می شود.

برخی افراد ایرانی تصور می کنند با وجود گواهینامه داخلی می‌تواند در کشورهای مختلف از قبیل ترکیه به رانندگی بپردازند. اما باید بگوییم این طرز فکر کاملاً غلط بوده و در این هنگام دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه الزامی است. این گواهینامه بین المللی بوده و متقاضیان از ملیت های دیگر می تواند با وجود این گواهینامه ۶ ماه در کشور نام برده شده رانندگی کنند.

 
بیشتر بخوانید : خرید ملک در ترکیه با بهترین قیمت
 

در نظر داشته باشید کسی که برای سفر یا حتی زندگی کشور ترکیه را انتخاب می کند، باید تمامی قوانین را به درستی اجرا کرده تا بتواند از حق و حقوق شهروندی برخوردار شود. در غیر این صورت با شخص برخورد قانونی خواهد شد. گرفتن گواهینامه بین المللی نیز از مجموعه قوانین مربوط به این کشور بوده و باید به طور کامل رعایت شود. بر اساس قانون درج شده در کشور ترکیه گواهینامه بین المللی موقت بوده و ۶ ماه رانندگی در این کشور را پوشش می دهد.

    دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه    

در صورتی که اقامت از مدت مقرر یعنی این ۶ ماه بیشتر شود، شخص باید گواهینامه معتبر ترکیه را بگیرد تا بتوانند در شهرهای این کشور رانندگی کنند. برای آشنایی بیشتر شما با مقوله دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه مطالب لازم را در این مقاله ارائه می دهیم. توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مزایا دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

در اختیار داشتن مدرک و یکسری گواهی‌ برای راحت پیش رفتن روند زندگی بسیار اهمیت دارد. یکی از این مدارک، گواهینامه است که بر حسب قانون تمامی راننده ها باید این مدرک را داشته باشند.

 
بیشتر بخوانید : اخذ شهروندی ترکیه در کمترین زمان
 

گرفتن گواهینامه در کشورهای مختلف و طبق قانون تعیین شده در آن کشور متفاوت بوده و اخذ آن باید بر حسب قوانین تعیین شده از سوی آن کشور صورت بگیرد. گواهینامه هایی که از طریق ملیت های مختلف دریافت می شود، یکسری خصوصیات دارد که در این قسمت به بررسی مزایای دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه می پردازیم.

 • با توجه به اینکه کشور ترکیه و ایران در زمینه مسائل مربوط به رانندگی به توافق رسیده اند، بنابراین گرفتن گواهینامه معتبر ترکیه برای ایرانی های مقیم ترکیه، کار سخت و پیچیده ای نیست.
 • وجود گواهینامه بین المللی یا معتبر ترکیه یک مدرک شناسایی بود که افراد برای نشان دادن هویت می توانند از آن بهره بگیرند.
 • اخذ این گواهینامه بر حسب شرایط و معضلات مربوط به تحریم ها ارزش بسیار زیادی دارد.
 • پس از اینکه حساب بانکی خود را افتتاح کردید با استفاده از این گواهینامه اکانت سایت مربوطه را فعال کنید.
 • با وجود این گواهینامه میتوانید بدونه درد سر به تمام شهرهای ترکیه سفر .

روند دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

 • اشخاص متقاضی باید به ترجمه گواهینامه ایرانی خود بپردازند. در صورتی که مترجم همراه در دسترس این افراد قرار نداشت، می‌توانند به سایت های معتبر گوگل که در این زمینه فعالیت دارند، مراجعه کنند. بعد از اسکان و اپلود گواهینامه در سایت مربوطه، با وارد کردن یک ایمیل منتظر دریافت کد رهگیری و تاییدیه باشند.
 • پس از دریافت تاییدیه و‌کد رهگیری افراد باید به سفارت خانه ایران مراجعه کرده و گواهینامه مهر شده را با به همراه تاییدیه کیملیک و مهر سفارت از ارگان مربوطه بگیرند. هزینه مربوط به این اقدامات متغیر بوده و باید توسط شخص متقاضی پرداخته شود.
 • با در اختیار داشتن ترجمه گواهینامه باید در مرحله بعد با شماره ۱۹۹ تماس گرفته یا با مراجعه به سایت مربوطه به اداره نفوس جایی که در آنجا سکونت دارند، به دریافت راندو بپردازند.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه در ترکیه

 • اصل کارت اقامت یعنی کیملیک و کپی رنگی از پشت آن
 • به همراه داشتن گواهینامه معتبر ایرانی و کپی رنگی از پشت و روی آن
 • داشتن یک عکس پرسنلی
 • مدارک تحصیلی و ترجمه تمامی آن ها
 • پرداخت کردن هزینه اداره پلیس و فیش
 • گرفتن گواهی سلامت از سوی اداره بهداشت
 • وجود گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارسال درخواستی که از سوی مامور اداره ای نفوس نوشته می شود.
    دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

بیشتر بخوانید : خرید خانه در استانبول ترکیه
 

کلام آخر

همانطور که مشاهده کردید ما در این مقاله به بررسی نکات لازم در رابطه با دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه پرداختیم. توجه کنید، گواهینامه برای ایرانی ها بر اساس یک سری توافق کار راحتی بوده و این افراد می‌توانند اقدامات آنلاین خود را در این زمینه به کارشناسان سایت کارمونیا بسپارند. این سایت تمام عملیات های مربوط در این زمینه را پوشش داده راهنمای خوب برای افراد محسوب می شود‌.

منبع : residencepermitturkey.com
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.