دبیت کارت(Debit Card) چیست؟ مقایسه دبیت کارت با کارت اعتباری

دبیت کارت

دبیت کارت یک کارت پرداخت است که هنگام استفاده پول مستقیماً از حساب جاری مصرف کننده کسر می شود که به آنها «چک کارت» یا «کارت بانکی» نیز گفته می شود، می توان از آنها برای خرید کالا یا خدمات استفاده کرد یا از یک دستگاه باجه خودپرداز پول دریافت کرد. تا انتهای مقاله همراه کارمونیا باشید.

یک دبیت کارت چگونه کار می کند؟

دبیت کارت معمولاً یک قطعه پلاستیکی مستطیلی شکل است که شبیه هر کارت شارژی است. این به حساب جاری کاربر در یک بانک یا اتحادیه اعتباری مرتبط است. مقدار پولی که می توان با آن خرج کرد به اندازه حساب (میزان وجوه موجود در حساب) وابسته است. برای اخذ شهروندی ترکیه لطفا کلیک کنید.

در یک معنا، این کارت ها به عنوان تلاقی بین کارت ‌های ATM و کارت‌های اعتباری عمل می‌کنند. در واقع، بسیاری از مؤسسات مالی، کارت ‌های خودپرداز تک منظوره خود را با این کارت ها که توسط پردازنده‌های اصلی پرداخت کارت مانند Visa یا Mastercard صادر می‌شوند، جایگزین می‌کنند. چنین دبیت کارت هایی به طور خودکار با حساب جاری شما ارائه می شود.

دبیت کارت چه برای برداشت پول نقد و چه برای خرید چیزی استفاده شود، به همین ترتیب عمل می کند: وجوه را بلافاصله از حساب وابسته برداشت می کند. بنابراین، مخارج شما به آنچه در حساب جاری شما موجود است محدود می شود و مقدار دقیق پولی که باید خرج کنید، همراه با موجودی حساب شما، روز به روز در نوسان خواهد بود.

این کارت ها ها معمولاً دارای محدودیت‌های خرید روزانه نیز هستند، به این معنی که نمی ‌توانید در یک بازه 24 ساعته بیش از مقدار مشخصی را با آنها هزینه کنید.

خرید دبیت کارت را می توان با یا بدون پین انجام داد. اگر کارت دارای آرم پردازشگر اصلی پرداخت باشد، اغلب می توان آن را بدون لوگو اجرا کرد، درست مانند کارت اعتباری.

 

 

بیشتر بخوانید : ازدواج بین المللی در ترکیه

کارمزد دبیت کارت

به طور کلی، دبیت کارت ها هیچ هزینه اضافی ندارند. هیچ حق عضویت سالانه یا هزینه‌های پیش پرداخت نقدی وجود ندارد.

با این حال، شما نمی توانید از کارمزدها فرار کنید. اگر از خودپردازی که از بانک صادرکننده این کارت شما نیست یا وابسته به آن نیست، پول نقد برداشت می کنید، ممکن است هزینه تراکنش خودپرداز را راحت دریافت کنید. ممکن است در صورت مفقود شدن، آسیب دیدن یا دزدیده شدن کارت شما، هزینه تعویض کارت و در صورت خرید چیزی به ارز خارجی، هزینه تراکنش خارجی را متحمل شوید.

دبیت کارت در مقابل کارت اعتباری

با توجه به اینکه بسیاری از این کارت های بانکی توسط شرکت‌های کارت اعتباری صادر می‌شوند، تمایز ظاهری بین کارت‌ های اعتباری و نقدی می ‌تواند به اندازه یک تکه پلاستیک نازک به نظر برسد. به غیر از کلمه دبیت در جلوی آن، یک دبیت مسترکارت شبیه به مسترکارت اعتباری است، برای مثال، می تواند در هر جایی که مسترکارت پذیرفته شده است استفاده شود.

برخی از این کارها، برنامه‌های پاداش، مشابه برنامه ‌های پاداش کارت اعتباری، مانند 1٪ بازگشت وجه نقد در تمام خریدها، ارائه می ‌کنند. این کارت دارای آرم صادرکننده کارت اعتباری، بسیاری از حمایت ‌های مشابه از مصرف‌کننده را ارائه می‌کند.

اما کارت های اعتباری و دبیت کارت ها به روش های اساسی متفاوت عمل می کنند. استفاده از دبیت کارت برای خرید مانند نوشتن یک چک است. شما در ازای خرید کالا پول پرداخت می کنید و از حساب بانکی خود استفاده می کنید. وقتی از کارت اعتباری استفاده می کنید، اساساً از شرکت کارت برای آن کالا قرض می گیرید. به فروشنده پرداخت می کنید، سپس به شما فاکتور می دهد. وقتی صورت حساب ماهانه خود را دریافت کردید آن را بازپرداخت می کنید. اگر کل مبلغ را پرداخت نکنید، مانند هر وام دیگری، کارمزد باقی مانده را پرداخت می کنید.

 

دبیت کارت

 

شما می توانید با هر دو دبیت کارت و اعتباری پول نقد دریافت کنید. اما باز هم، وقتی آن را از کارت اعتباری دریافت می ‌کنید، پول قرض می‌گیرید، که اصطلاح آن، “پیش پرداخت” است. اگر از کارت اعتباری خود برای دریافت پول نقد از دستگاه خودپرداز استفاده می کنید، پول از حساب بانکی شما خارج نمی شود، بلکه از حساب کارت اعتباری شما می آید و اگر موجودی داشته باشید، سود می پردازید؛ یعنی فوراً آن را پس نمی دهید.

 

بیشتر بخوانید : نحوه اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

 

شما موجودی روی این کارت ندارید، زیرا هر بار که از آن استفاده می‌کنید، به طور کامل هزینه کالا را پرداخت می ‌کنید یا پولی را که از قبل متعلق به شما بوده است خارج می ‌کنید.

مزیت بزرگ این است که دبیت کارت ها شما را بدهکار نمی‌ کنند، شما نمی‌ توانید بیش از آنچه دارید خرج کنید. نکته منفی این است که شما به مقداری که در حساب خود دارید محدود شده اید. این باعث می شود کارت های اعتباری گزینه بهتری برای خریدهای بزرگی باشند که می خواهید یا نیاز به تامین مالی دارید.

کلام پایانی

دبیت کارت توسط یک بانک یا اتحادیه اعتباری برای دارندگان حساب چک صادر می شود. این به شما اجازه می دهد تا به وجوه موجود در حساب، یا به صورت نقدی از دستگاه خودپرداز یا برای خرید کالا یا خدمات، مانند کارت اعتباری، دسترسی داشته باشید.

وجوه بلافاصله یا در یک بازه زمانی کوتاه کسر می‌شود، بنابراین مبلغ موجود برای خرج کردن، مبلغ موجود در حساب مرتبط را منعکس می ‌کند.

این کارت به عنوان ابزاری برای به دست آوردن پول نقد یا برای خریدهای کوچک بهترین کارایی را دارد. در حالی که تضمین می‌کند که بدهکار نمی‌ شوید و فقط می ‌توانید پولی را که به معنای واقعی کلمه دارید خرج کنید.

 

منبع : www.investopedia.com

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.